Yüzeyler

Natural Zinc

Parlak çinko “Natural Zinc” (metalik görünümlü patinasız çinko) yüzeyi başlangıçta gümüş gibi parlaktır. Atmosferde, O2, H2O ve CO2 ile tepkimeye girerek patina oluşturan yüzey zamanla (6 ay ila 2 sene) yarı mat, nihai füme gri tonuna dönüşecektir. Patina tamamlandıktan sonraki sürede sabit kalan bu ton, yine VMZINC fabrikalarında üretilen QUARTZ-ZINC tonu ile birebir aynıdır.

Quartz Zinc

Füme gri patina

QUARTZ-ZINC® Natural Zinc’in zamanla oluşturacağı patina ile aynı renk tonundadır.

Natural Zinc’in yüzeyi, fosfatlama yöntemi ile kuvars kristal yapıya dönüştürülerek (yaklaşık 1µ), doğal patina oluşumu hızlandırılır. Çinko, doğal reaksiyon neticesinde gri patinasını tamamlar. Bu süreç fabrikada titizlikle kontrol edilir. Dünya toplam patinalı çinko tüketiminim %60 kısmını temsil eder.QUARTZ-ZINC® yüzeyin renk tonu baştan itibaren, doğal çinkonun yıllar sonra ulaşacağı tona en yakındır ve bu tonunu daima korur. Böylece, uygulama sonrasında levhalar arasında bölgesel farklar ortadan kalkar, zaman içinde değişmeyen, tamamen homojen bir görsellik yakalanır. Oluşabilecek küçük çizikler, doğal patina sayesinde kısa zamanda kaybolacaktır. QUARTZ-ZINC® kadifemsi dokusu, 0 doğal görünümü ile diğer tüm yapı malzemeleriyle eşsiz bir uyum sağlar.

Anthra Zinc

Antrasit siyah patina

QUARTZ-ZINC’e uygulanan benzer bir işlemle, antrasit kristal yapıda kadifemsi, mat siyah bir yüzey elde edilir. Bu bir lak veya boya uygulaması değildir, çok uzun yıllar kendini koruyan bir doğal siyah patinadır. 1980’li yıllarda, arduaz taşı ile ortak kullanımındaki artan talepleri karşılamak için tasarlanmıştır. Bu anlamda, dünya üzerinde üretilen fabrika çıkışlı ilk patinalı çinkodur. Bugün, bir benzeri olmayan mat siyah görünümü, malzemeye kadifemsi bir tarz katan, gözle görülebilir taneli dokusu ile ANTHRA-ZINC® dünyadaki tüm mimarlar tarafından beğenilmektedir. İsmi kömür renginden (charcoal) gelir, ahşap, kiremit, cam, doğaltaş gibi doğal malzemeler ile mükemmel bir uyum sergiler. Mimari özelliği yüksek binalarda tercih nedenidir. 0 geri dönüştürülebilir. ANTHRA-ZINC® ön yüzeyi malzemeyi uzun süre dış etkenlere karşı koruyan (el izlerine karşı) organik kaplama ile örtülmüştür. Atmosfer ile etkileşimde bu organik kaplama zamanla ortadan kalkacak ve doğal patina yaşamaya devam edecektir.

Pigmento

Ağaçkabuğu – Kül mavi – Toprak kırmızı – Liken yeşil

Çinko genelde şık, çekici gri tonu ile bilinir; bir de kırmızı, yeşil ve mavi ile zenginleştirilmiş çinkonun tasarımlara katacağı değeri düşünürsek? Son olarak okside bakırı andıran tonu ile Pigmento® kahverengi yüzeyimizi de ürün portföyümüze ekledik… YENİ! PIGMENTO® kahverengi (ağaç kabuğu) VMZINC® yepyeni bir renk ile yelpazesini genişletiyor. Okside bakırı andıran, PIGMENTO kahverengi doğal ve asil renk tonu ile ağaç kabuğunun organik satinesi ile ilişkilendiriliyor. Üretim ve yüzey işlemi PIGMENTO® serisi QUARTZ-ZINC® yüzeyine organik mineral pigmentler eklenerek elde edilir. Bu patentli yüzey uygulaması neticesinde, patinalı yüzey dokusu ve patinanın çevresel özellikleri korunmaktadır. Ayrıca, bu organik kaplama kromat içermemektedir. Estetik Doğal renkleri, organik dokusu ve güneş ışığı ile dans eden tonları ile yeni fikirlere esin kaynağı olmaya devam eden PIGMENTO® serisi diğer tüm yapı malzemeleriyle mükemmel bir uyum sergilemektedir. 4 renk seçeneği ile: Pigmento Yeşil (Yosun yeşil) Pigmento Kırmızı (Toprak kırmızı) Pigmento Mavi (Kül mavi) Pigmento Kahve (Ağaç kabuğu) ! YENİ! Uygulamalar PIGMENTO yüzeyleri diğer yapı malzemeleri ile mükemmel bir uyumu garanti ediyor. PIGMENTO renkleri çatı uygulamalarında olduğu gibi cephelerde de farklılık yaratıyor. Kahverengi, kırmızı, mavi veya yeşil çatı ve cepheler, doğal çinko dokusunu muhafaza ederken; mode mimari eserlere taklit edilemeyen perspektifler sunuyor. Yenilik takvimi 2012: Yeni kahverengi ağaç kabuğu yüzeyi 2005: PIGMENTO® markası altında ilk renkli çinkolar: toprak kırmızı, yosun yeşil, kül mavi

Temel Prensipler

200 yıllık tecrübemize dayanarak, VMZINC’i güvenilir bir bilgi kaynağı olarak projelerinizin tasarımı için erişilebilir, güvenilir bir partner olarak değerlendirmenizi arzu ediyoruz. Projeleriniz en üst seviyede başarılı olabilmesi için aşağıda saydığımız temel yapı kurallarına uyulmasını önermekteyiz.

– Havalandırma – Malzeme uyumluluk (temas) – Evrensel çözüm – Depolama koşulları

Çoğu zaman çatı ve cephe için prensip aynıdır. Her ikisinde de suyun yoğuşmasını dolayısıyla havalandırmayı yönetmek gerekir. Her ikisi de rüzgâr, ısı değişimi, yağmur, kar gibi iklim zorluklarına maruz kalır. VMZINC tüm bu zorluklarla mücadelede bir buçuk asırdan fazla tecrübeye sahiptir. Tüm sorularınız için lütfen VMZINC ekibi ile temasa geçiniz.

Çatı ve Cephe Süslemeleri – İç Mimari

VMZ Adeka

Cephede VMZ Adeka nedir? VMZ Adeka patentli, yenilikçi, kendine özgü bir kilitleme mekanizması bulunan fabrikada şekillendirilmiş QUARTZ-ZINC veya ANTHRA-ZINC yüzeyli titanyum çinkodan üretilen, bir cephe kaplama sistemidir. Bu dâhiyane, çok uzun ömürlü ve kolay kurulum garanti eden sistem hiçbir şekilde yağmur ve rüzgâr geçirmez. VMZ Adeka cephenin tüm ihtiyaçlarına cevap veren (tüm pencere, köşe, yaka detaylarını kapsar) komple bir sistemdir. VMZ Adeka farklı genişliklerdeki düz cephelerin kaplanmasında, en ideal çözümdür. 10 adet parçadan az miktarda Adeka parçası ile 1 m2 alan kaplanabilir. Parçaları birleştirmek çok basit ve hızlıdır. Mekanik alet gerektirmediğinden uygulama süresi önemli ölçüde azalır. . Yüzey seçenekleri: QUARTZ-ZINC / ANTHRA-ZINC

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalınlık 0.65 mm
Adet başına brüt alan 400 X 400 mm
Akstan aksa mesafe 205 mm
Ağırlık 7.5 kg/m²
Kaplama alanı brüt 8,8 adet/m²
Paket 24 VMZ Adeka® / 2,5 m²

Teknik özellikler: VMZ Adeka panelin arka yüzeyine arzu edilen sertlik derecesini sağlamak için PS malzemeden bir ek sabitlenmiştir. Pırlanta kesiminde, estetik, üç boyutlu bir görüntüsü vardır. 20 mm havalandırma boşluğu bulunur. Dolayısıyla cephe sisteminin alt tarafında bir hava girişi üst tarafında ise hava çıkış delikleri bulunur. Parçaların hafif olması (750g) sebebi ile tüm bina cepheleri için uygundur. Her bir VMZ Adeka parçasının üst köşesi 5 cm kadar yükseltilmiştir ve alt köşeler de buna bağlı olarak düşürülmüştür, bu sayede 3D (üç boyutlu) görüntü elde edilir. Bu parçalar muntazam şekilde birbirlerine geçirilir. PS ek sistemin altında kalacağından mükemmel su sızdırmazlık sağlanır, böylece rüzgârın ve yağmurun tüm olumsuz etkileri ortadan kalkar. Avantajlar: Küçük, uygulamaya hazır, şekillendirilmiş parçalardan oluşur, Yenilikçidir ve patenli üründür, Pırlanta kesiminde estetik bir görünümü vardır, Bağlantı yerlerinde alçak ve yüksek birleşim noktaları üç boyutlu bir izlenim verir, Dâhice tasarlanmış kilit sistemi, kurulumu basit ve hızlı kılar. Kullanım alanları: Düz (eğrisel olmayan) cepheler. Destekleyici Destekleyici aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: Sert ve kesintisiz döşenen çam kaplama tahtaları, Minimum şartları sağlayacak şekilde, her bir bağlantı klipsinin 50 daN çekme kuvvetini karşılamalıdır, Herhangi bir pürüz, çıkıntı olmamalıdır. Uygulama: 1 VMZ Adeka 18 mm kalınlıkta kaplama tahtaların üzerine monte edilir. 20° – 30° (36% – 60%) çatı eğimlerinde sürekli kaplama tahtası gerekir. 30° (60%) üzeri veya cephelerde aralıklı ve 203 mm aralıklarla kaplama tahtası döşenebilir. Köşe veya duvar dibi bitim noktalarına 40 cm mesafede sürekli döşenmesi gerekir. 2 VMZ Adeka panellerini hizalamak için 56cm (veya 28 cm) aralıklarla kaplama tahtası üzerine paralel hatlar çizilir. 3 Saçak/etek aksesuarı kilitlenip aşağıdan yukarı doğru kurulur. 4 VMZ Adeka panelin kilidini, panel alt kısmında özel ayarlanmış noktasına kilitleyiniz ve panelin üst kısmında açılmış tespit noktalarından kaplama tahtasına vidalayınız. Bitim noktalarına uyarlamak için VMZ Adeka panellerini makasla kesip ayarlayabilirsiniz. Bazı durumlarda uyarlanmış VMZ Adeka panellerini ek vida noktaları açmanız gerekebilir. Bu durumda neopren sızdırmazlık contası ile vidalamanız gerekebilir veya klipsler ile tespit edebilirsiniz. Bitim aksesuarıyla üst üste gelmesini engellemek için, bitim parçaları ile örtüşme noktalarında VMZ Adeka panellerinin altındaki PS malzemeyi sökebilir veya kısaltabilirsiniz. VMZ Adeka panelleri tespiti için önerilen vida türü: 300 serisi paslanmaz ahşap vidalarıdır. Tüm vidalar minimum 50 dan çekme kuvvetini karşılamalıdır.

VMZ Dexter

Cephede VMZ Dexter nedir? Bu patentli,yuvarlak hadveli ve kullanıma hazır (fabrikada şekillendirilmiş) kaplama sistemi mimari cephelere yepyeni bir anlayış getiriyor. VMZ Dexter parçaları ağır mekanik aletlere gerek kalmadan hızlı bir uygulama sağlıyor. Bu yenilik standart cephe yüzeylerinde montaj zamanını önemli ölçüde azaltıyor. Teknik özellikler Tüm VMZ Dexter® parçaları 0,7 mm kalınlığında VMZINC® titanyum çinkodan üretilmiştir. Kenetlerin yüksekliği 35mm’dir. Yüzey seçenekleri: QUARTZ-ZINC / ANTHRA-ZINC

 

 

 

 

 

 

 

Kalınlık 0.7 mm
Ağırlık 7.6 kg/m²
Parça adet/m² 3
Paket 6 VMZ Dexter /koli
20 koli/palet

 

 

 

 

 

 

Tam Panel
Kaplama eni 400 mm
Kaplama boyu 835 mm
Parça adet/m² 3

 

 

 

 

 

 

Yarım Panel
Kaplama eni 400 mm
Kaplama boyu 436 mm
Parça adet/m² 6 elements / sq

Avantajlar: Hazır çekilmiş ve uygulamaya hazır şekillendirilmiş panellerdir. Yenilikçidir ve patentli üründür. Şaşırtmalı düzenleme estetiği sağlayan binili panel bağlantıları vardır. Çok hızlı ve kolay uygulama sağlar. Kullanım alanları: Düz (eğrisel- kavisli olmayan) cepheler. Destekleyici Destekleyici aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: Sert ve kesintisiz döşenen çam kaplama tahtaları, Minimum şartları sağlayacak şekilde, her bir bağlantı klipsinin 50 daN çekme kuvvetini karşılamalıdır, Her bir panel en az 3 kaplama tahtası üzerine tespitlenmiş olmalıdır, Herhangi bir pürüz, çıkıntı olmamalıdır. Uygulama: VMZ Dexter parçaları birbirine geçirilir. Kenetleme sürecine gerek yoktur. Bini bağlantıları düz veya karmaşık (şaşırtmalı) düzenlenebilir. Destekleyici kaplama tahtasının altında minimum 20 mm havalandırma boşluğu bırakılmalıdır. Cephenin üst ve alt kısımlarında mutlaka havalandırma girişi ve çıkışı bulunmalıdır Panel, destekleyici kaplama tahtasına yatırılır: 1 VMZ Dexter panelleri cephenin alt tarafından yukarıya doğru, paralel şekilde ve her zaman sağdan sola doğru devam edecek şekilde yerleştirilir 2 Yeri tespit edilen her VMZ Dexter paneli üst tarafından klips ile sabitlenir. Yan klipslerin sabitlenmesi ise tüm panellerin dikey yönde uygulaması sırasında veya sonrasında da yapılabilir. Panellerin uzunlamasına sabitlenmesinde dikkat edilmesi gereken nokta her 417 mm’ye 2 adet gelmesidir. Sadece en altta, sıradan ilk 2 yan klipsin arasındaki mesafe 352 mm olmalıdır. Etek noktasında ilk yan klips 185 mm mesafede tespitlenir. 3 Alttaki VMZ Dexter panelin kenarına yuvarlak hadveyi yerleştiriniz. 4 VMZ Dexter paneli yatırınız ve diğer eğik hadvenin üzerine yerleştiriniz. 5 Binili birleşimi sağlamak için VMZ Dexter panelin alt kısmındaki ezmeyi alttaki VMZ Dexter panelin kenet bandının üzerine yerleştirip ileriye doğru itiniz. Klipsler Yan klipslerin rolü: Tüm cephe kaplamasının mekanik direncini sağlar VMZINC sabit yan klipsleri: 300 serisi paslanmaz çelik. Her panelin hadvesine 2 yan klips gereklidir. Birleşimler VMZ Dexter panelleri yan yana yerleştirilip kolay bir şekilde kilitlenir. Alt-üst birleşimler 158 mm’lik biniyle gerçekleştirilir. Biniler düz veya karmaşık (şaşırtmalı) düzenlenebilir.

VMZ Çıtalı Sistem

Çıtalı sistem nedir? Ahşap çıtaları ve bu çıtaları kapama keplerini içeren geleneksel çatı kaplama yöntemidir. Ölçülendirilen çinko levhalar, çıtaların üzerine geçirilen keplerle sıkıca tutturulur. Kepler levhaların üzerine binili şekilde tespit edilir, bu sayede su sızdırmazlık sağlanır. Bu teknik, güçlü ve göze çarpan hatlar sergilerken, gölge efektleri ile beraber, kentsel karakteri öne çıkartır. Ahşap çıta kullanmadan, aynı ifadeyi sağlayan, kenet enleri daha kalın bırakılarak elde edilen sürgü çıtalı sistemler de (Osmanlı kenedi) mevcuttur. Yüzey seçenekleri: Natural Zinc / QUARTZ-ZINC® / ANTHRA-ZINC® / PIGMENTO® El işçiliğine dayanan, kolay bükülerek monte edilen, aynı şekilde çok kolay demonte edilebilen bir çatı kaplama yöntemidir. Avantajlar: Geleneksel estetik görünüm Kolay kurulum Kullanım Alanları: Ahşap taşıyıcı destek Destekleyici aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 

    • Rijid, minimum budaklı, max. 1 cm aralıklı ve kesintisiz döşenen çam kaplama tahtaları kullanılmalıdır.
    • Minimum şartları sağlayacak şekilde, her bir bağlantı klipsinin 50 daN çekme kuvvetini karşılamalıdır.
    • Ahşap döşeme üzerinde herhangi bir pürüz, çıkıntı olmamalıdır.

Çatı tipleri

 

    • Tüm düz eğimli çatılar ≥ 5 %,
    • Konveks, tonoz, konik ve küresel çatılar.

Önerilen iklimler Tüm iklim şartları (aşırı rüzgâr dâhil) Özel durumlar Yüksek ve dağlık alanlarda > 900 m) kullanım için, VMZINC teknik ekibine danışınız. Kalınlıklar: 0,65 mm, 0,70 mm, 0,80 mm. Bobin) En: 500 mm ve 650 mm. Akstan aksa mesafe: (40 mm çıta ile), 480 mm (bobin eni: 500mm) – 630 mm (bobin eni: 650) (50 mm çıta ile), 470 mm (bobin eni: 500mm) – 620 mm (bobin eni: 650) Çıtalar ve bağlantı kepleri Çatıda 40 mm veya 50 mm kare çıtalar, eğimli mahyada 60 mm kare çıtalar, mahyada ise 80 mm’lik kare çıtalar kullanılır. Diğer aksesuarlar: 100 mm, 120 mm, 140 mm veya 166 mm’lik kapama kepleri Şerit klipsler, çıta klipsleri, bini bağlantı elemanları. Tüm detay bitimleri için aksesuar mevcuttur. Uygulama: 40 mm veya 50 mm çıtalar için 35mm ve 45 mm kıvrımlı levhalar hazırlanır. 15 m uzunluğa kadar levhalar yerleştirilir. Arzu edilen profiller, makineler ile de sağlanabilir.

VMZ Çift Kilit Dik Kenet Sistem,

Dik kenet, tek bükümlü veya çift bükümlü levhaları kilitleyen bir sistemdir. Profil çekme ve kenetleri boylamasına kilitleyen makinelerinin kullanımı montaj süresini önemli ölçüde azaltır. Kenetlerin kısa hadve yüksekliği (25 mm) çatı ve cephelere mode , ışıklı ve muntazam bir hava katarken, mimari amacı da vurgular. Karmaşık yapılardaki kullanımı, yapıya teknolojik ve mode bir görünüm kazandırır. Bu sistem özellikle geniş çatı kaplamaları olan ve/veya sert iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bulunan yapılar için çok uygundur. (kar, fırtına, yoğun yağmur alan dağlık alanlar ve sert karasal iklimlerde). Yüzey seçenekleri: Natural Zinc / QUARTZ-ZINC / ANTHRA-ZINC / PIGMENTO

 

 

 

 

 

 

 

Kalınlık 0,7 mm / 0,8 mm
Panel eni (net)* 430 mm (500 mm eninde bobinler)
Kenet hadve yüksekliği 25 mm
Minimum eğim
Maksimum panel uzunluğu 15 m

Avantajlar: Tüm dünyada yaygın olarak kullanılır Esnektir, tüm mimari tasarımlarda kullanılabilir Rüzgâra karşı direnci en yüksek sistemdir Hızlı ve kolay kurulumu sayesinde uygun, maliyetli bir çözümdür Kullanım alanları: Tüm çatı tipleri için elverişlidir. Tüm şekilleri kolayca alır: düz, kavisli, içbükey, dışbükey, konik, kubbe. Eğim: Minimum eğim : 3° (5%) Ahşap taşıyıcı destek Destekleyici aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: Rijid, minimum budaklı, max. 1 cm aralıklı ve kesintisiz döşenen çam kaplama tahtaları kullanılmalıdır. Minimum şartları sağlayacak şekilde, her bir bağlantı klipsinin 50 daN çekme kuvvetini karşılamalıdır. Ahşap döşeme üzerinde herhangi bir pürüz, çıkıntı olmamalıdır. Uygulama: VMZ Çift kilit dik kenet uygulama aşamaları: 1 Hazırlanmış paneller (tavalar) destekleyici ahşabın üzerine yatırılır: İlk panelin L profiline klipsler yerleştirilir ve vida yardımı ile ahşaba sabitlenir. Diğer panelin U profili sabitlenen profil üzerine kapatılır, bağlantıdaki çekme ve gergi hafifletilir. 2 Klipsler sabitlenir. Çatıda kullanılması gereken klips miktarı bölgenin iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebilir – daha fazla bilgi için VMZINC teknik ekibi ile kontağa geçiniz. Enine bağlantı (Yatay biniler) Çatı eğim ve uzunluğu tavsiye edilen maksimum uzunlukları aştığı takdirde, panelleri enine bağlamak gerekebilir. Çatının eğimine göre birçok teknik mevcuttur. Basamak 3° (5%) eğim ve yukarısı: Basamak yüksekliği, minimum 8 cm’dir. Çift bini bağlantı 8° (15%) ve yukarısı eğimler için: Çift bini 8° (15%) ve yukarısı eğimi olan çatılarda kullanılır. Minimum örtüşme mesafesi 200 mm’dir. Rüzgâr veya yağmur gibi dış etkenlere bağlı olarak örtüşme(bini) mesafesi artırılması gerekir. Bini bağlantı 25° (47%) ve yukarısı eğimler için: Kenet tekniğinde minimum 50 mm örtüşme mesafesi ile yalnız 25° (47%) ve yukarısı eğimler için kullanılabilir. Sabitleme sistemi Klipslerin iki işlevi vardır: Çatı kaplamasının direncini sağlamak. Metalin genleşmesini sağlamak. VMZINC klipsleri 0,5 mm kalınlıkta, 304 paslanmazdan üretilir. Metalin daralma ve genleşmesindeki serbest hareketi sağlamak amacıyla, hareketli klipsler 0,4 mm uzunluğunda bacak ve 70 mmgenişliğinde yuvaya sahiptir. Klipslerin çekme kuvvetine dirençleri 50 daN’dir. Sabitleme için vida önerilir. Her hareketli klipsin tespiti için 3 vida gerektirir. Klips aralıkları Çatıda 330 mm. Rüzgâra yeterli direnci sağlamak için, kenar ve köse noktalarında çatı alanının 1/8’i kadar mesafede, 165 mm aralıklarla sabitlenir ve en az 3 adet klips gerekmektedir. Eğer projeniz 30 metre yükseklik ve/veya rüzgâr hızı saatte 170 km üzerinde ise lütfen VMZINC ekibine danışınız. Sabit klips konumu Projenizde sabit klips konumlarını belirlemek için alttaki grafiği kullanabilirsiniz.

 

VM ZINC
Date

December 8, 2016

Category

Urunler

Write a comment:

*

Your email address will not be published.